• Nazlıcan Yamankurt

Özel Gün Vitrinleri - Black Friday

Dünyanın neresinde olursanız olun, vitrinlerden özel bir gününün yaklaştığını anlamanız mümkündür. Bu, tarihi oldukça eskiye dayanan ve artık “gelenek” haline gelmiş bir olaydır. Değişen zaman veya gelişen teknolojiler bu durum üzerinde etkili olsa da markaların, mağazaları aracılığıyla müşterilere erişiminin en kolay yöntemlerinden biri budur.


Sadece vitrinlere değil, bütün mağazaya dönemin ambiyansını katan bu düzenlemeler; hem satıcılar hem de müşteriler için oldukça önemlidir. Bundan hareketle, dünya genelinde kutlanan ve vitrinlerde iz bırakan bu dönemlerle ilgili bir seri hazırlamaya karar verdik.


Serimizin ilk vitrin düzenlemesi, bu yıl 27 Kasım’da gerçekleşecek Black Friday, diğer bir adıyla Kara Cuma’ya ait olacak. Gelin, bugünü özel kılan nedir ve vitrinlerdeki yansımaları nelerdir birlikte inceleyelim.


Black Friday
Black Friday

Black Friday, Şükran Günü’nden sonraki Cuma gününe verilen addır. İlk kullanımı 1860’lara dayansa da, günümüzdeki haline 1950’li yıllarda erişmiştir. Black Friday, yılbaşı sezon alışverişinin açılışını temsil eden ve perakendecilerin uyguladığı büyük indirim g